ĒTERISKO EĻĻU PIELIETOŠANAS IETEIKUMI

Lūdzu izlasi pirms sāc lietot ēteriskās eļļas – tas ir svarīgi!

Ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrēti, spēcīgi augu ētera izvilkumi. Tādēļ tos neatšķaidītā veidā lietot ĻOTI NAV IETEICAMS. Sākot lietot kādu ēterisko eļļu, vienmēr pārbaudiet vai Jums nav alerģiska reakcija uz šo eļļu. Piecos pilienos bāzes eļļas (kāda parasta eļļa ar kuru atšķaidīt – piemēram jojoba) iepiliniet vienu pilienu ēteriskās eļļas un uzlieciet maisījumu uz elkoņa vai delnas locītavas iekšpusē. Ēteriskās eļļas devu nosaka pilienos vai mililitros. 1 ml ir ~20 pilieni, 5 ml~100 pilieni. Vajadzētu pieturēties pie rekomendētajām devām, taču katra cilvēka organismam var būt individuāla pieeja. Tādēļ neskaidrību gadījumos vienmēr sazinies ar mani.

Pastāv trīs veidi, kā cilvēks var pielietot ēteriskās eļļas :

1. Inhalācijas metodes, kad cilvēks augu ēteru uzņem caur elpošanas sistēmu.

2. Transdermālās metodes (caur ādu).

3. Caur mutes un citām gļotādām.

1. INHALĀCIJAS METODES

Aukstās inhalācijas metode

  • Ēt. eļļu ieelpošana tieši no flakona. Izvēlēto ēt. eļļu liek pie nāsīm un aktīvi ieelpo 2-10 minūtes, no 2-3 līdz 10-15 reizēm diennaktī atkarībā no aromterapijas mērķa. Piemēram, pie akūtām respiratorām saslimšanām 5-7 minūtes 10 reizes dienā. Gripas profilaksei 2-3 minūtes 2-3 reizes dienā. Izmantojot tikai šo metodi, kurs 21-30 dienas.
  • Aromkuloni. Īpaši izgatavoti kuloniņi no keramikas vai metāla ar filca ieliknīti. Ēt. eļļu iepilina kulonā un nēsā. Iepilina 1-2 pilienus un papildina pēc 1-2 dienām. Rūpīgi jāizmazgā pirms citas eļļas lietošanas.
  • Ēteriskās eļļas var uzpilināt arī uz kabataslakatiņa vai spilvena (relaksējošās, nomierinošās). 1-4 pilienus un ieelpot.

Karstās inhalācijas metode

Uz 1 litru karsta ūdens (ūdenim jābūt patīkami karstam), lēzenā traukā, iepilina 2-6 pilienus ēteriskās eļļas. Pār galvu pārsedz dvieli un elpo tvaiku 7-10 minūtes. Procedūru veic 1-3 reizes dienā, 3-7 dienas. Šo procedūru nevajadzētu darīt pie bronhiālās astmas.

  • Aromlampas, aromakmeņi, aromdifūzeri.  Ar šo lietu palīdzību, izsmidzina aromvielas telpās. Ūdens tilpnē iepilina 2-8 pilienus ēterisko eļļu un ar sveces, siltuma vai ultraskaņas palīdzību ļauj ēteriskai eļļai iztvaikot.
  • Pirts, sauna. Ēteriskās eļļas lieliski ir izmantot arī pirts procedūrās. 1-2 litros tikko uzvārīta ūdens pieliek 3-15 pilienus ēterisko eļļu. Var apskalot ar to lāvas. Nevajadzētu liet uz akmeņiem, jo eļļa var piedegt un rasties nepatīkama smaka.
  • Individuālās smaržas. Dabiskas, 100% tīras ēterisko eļļu smaržas. Par šo vairāk sazinoties ar mani.

2. TRANSDERMĀLĀS METODES

Vannas

  • Šī ir viena vecākajām un arī ļoti efektīva metode, jo ēteriskās eļļas ieelpo arī caur degunu. Pirms aromvannas nepieciešams ieiet dušā. Vanna var būt vēsa, silta un karsta, kāda katram vislabāk patīk. Vannā ēteriskās eļļas vienmēr lieto tikai atšķaidītā veidā. Kā emulgatoru izmanto 100-200 ml piena produktus ( pienu, kefīru, jogurtu, saldo krējumu), 1 ēd. karoti  medu vai 1-3 ēd. karotes jūras sāls. Atšķaida ēteriskās eļļas pilienus emulgatorā. Ielaiž vannā ūdeni, tad pielej emulgatoru ar ēteriskajām eļļām. Ēterisko eļļu optimālā deva 6-8 pilieni. Ārstnieciskajā kursā pilienu skaits var būt individuāls. Lūgums sazināties ar mani. Vannošanās procedūra no 5-10 līdz 15-20 minūtēm. Profilaktiskais kurss 5-7 reizes, ārstnieciskais 10-15 reizes. Vannošanos veic ik pārdienas. Pēc procedūras 10-20 minūtes, labākam ārstnieciskam efektam, vajadzētu pagulēt. Aromvannas nevajadzētu lietot pie asinsspiediena virs 220 mmHg, ļaundabīgās hipertonijas, pēc insulta.
  • Kāju vannas, roku vannas. Var vannot arī tikai kājas vai rokas. Rīcība kā iepriekš aprakstīta pie vispārējām vannām. Kāju vannai var pilināt 8-9 pilieni ēteriskās eļļas.

Aromterapeitiskā masāža

  • Šī ir visrezultatīvākā metode. Šo procedūru var veikt pie profesionāla masiera. Taču var darīt mājas apstākļos saviem ģimenes locekļiem. Tā mazāk būs masāža, vairāk ēterisko eļļu iemasēšana ādā. Var izvēlēties mono eļļu, visbiežāk gan izvēlas ēterisko eļļu maisījumu no 3-5 ēteriskajām eļļām. Nepieciešama ir bāzes (pamata) eļļa. Var izmantot mandeļu kauliņu, vīnogu kauliņu, kokosa u.c. Ņem 10-15 ml pamata eļļu un pievieno ēterisko eļļu. Pirmajās procedūrās 2-3 pilienus, vēlāk 6-8 pilienus. Sīkākai informācijai sazinieties ar mani.

Ādas Kopšanai

Pērkot veikalā, kosmētiku no dabīgām izejvielām, nākas šķirties no paprāvas summas. Lai nodrošinātu dabīgo kosmētisko līdzekļu ilgāku uzglabāšanu, jāpievieno dārgas vielas. Piedāvāju dažas idejas, kā mājas apstākļos pašai pagatavot dabisko kosmētiku, savai lietošanai. Šos maisījumus gatavo nelielos daudzumos un izlieto aptuveni mēneša laikā. Šos maisījumus var izmantot arī kā ārstnieciskus, dažādu ādas problēmu gadījumos vai profilaksei.

  • Eļļa Ķermenim, Sejai – Kā pamata vai bāzes eļļu izmanto mandeļu kauliņu, vīnogu kauliņu, jojoba, persiku u.c.  Atkarībā no mērķa var piemaisīt klinģerīšu, kviešu dīgstu, mežrozīšu augļu, avokado u.c. Uz 50 ml pamata eļļas piepilina 15-25 pilienus ēterisko eļļu maisījuma. Lieto ķermeņa iemasēšanai pēc mazgāšanās, ikdienas sejas un dekoltē zonas kopšanai, ārstnieciskajiem kursiem ādas problēmu novēršanai.
  • Gatavo kosmētisko līdzekļu bagātināšana – Kā pamatu izmanto savus esošos kosmētikas līdzekļus: kremus, gelus, maskas, losjonus, šampūnus, kondicionierus u.c. Vienreizējai lietošanai uz 5-10 gr pamata pievieno 1-5 pilienus ēteriskās eļļas, labi samaisa un liek uz ādas. Ilgākai lietošanai uz 150-200 gr pamata pievieno 10-20 pilienus ēterisko eļļu maisījuma.
  • Losjons ādai – Ūdens- spirta losjons. Uz 1 l minerālā ūdens bez gāzes vai destilēta ūdens pievieno 3-10 pilienus ēterisko eļļu maisījuma, kas izšķīdināts 1 ēd. karotē spirta (laba degvīna) , labi sakrata. Eļļainais losjons. Uz 50 ml pamata eļļas pievieno 15-25 pilienus ēterisko eļļu maisījuma, sakrata. Glabā līdzekļus istabas temperatūrā, tumšā vietā.  

Kompreses:

  • Karstās kompreses pielieto pie reimatiskām, muskuļu, locītavu sāpēm, abscesiem, furunkuliem, plaušu infiltrātiem. 200 ml silts ūdens pievieno 2-8 pilienus ēteriskās eļļas. Samitrina mīkstu drānu un liek pie bojātās vietas. Var papildus aplikt ar siltumu uzturošu materiālu.
  • Aukstās kompreses izmanto pie sasitumiem, kukaiņu kodumiem, iekaisušas ādas, locītavu artrīta, galvas sāpēm, drudža.
  • Ierīvēšana. Metodi izmanto, kad nevar pielietot masāžu. (augsta temperatūra, slikta pašsajūta), ātrai,  lokālai iedarbībai. Izmanto maisījumu uz 1 ēd. karoti bāzes eļļas piepilina 10-15 pilienus ēteriskās eļļas.  

3. CAUR GĻOTĀDĀM

Caur mutes gļotādu – Iekšķīga lietošana

  • Iekšķīgi eļļas lieto 20-30 min pirms ēdienreizes. Ēterisko eļļu obligāti jāatšķaida ar ½ tējkaroti medus, 200 ml kefīra, jogurta, var uz maizes kumosiņa. Lieto 1-3 pilienus eļļas ar emulgatoru 2-3 reizes dienā. Kurs ir 1, 3, 5, 7, 14, 21 dienu.

Ēterisko eļļu lietošana iekšķīgi ir atkarīga no katras valsts nostājas šajā jautājumā. Ir valstis, kur ēteriskās eļļas lieto iekšķīgi. Latvijā ir jābūt uzrakstam uz ēterisko eļļu pudelītēm  “Nelietot Iekšķīgi”.  Lai lietotu ēterisko eļļu lietotu iekšķīgi ir jābūt pārliecinātam, ka tā ir ekoloģiski tīra ēteriskā eļļa. Tās jāiegādājās speciālajos veikalos, kur cilvēki zina par eļļu izcelsmi.

Kā garšviela

  • Citrusaugu un garšvielu ēteriskās eļļas var lietot arī pie salātiem (1-2 pilieni) vai citiem ēdieniem, atšķaidot ar bāzes eļļu – olīveļļa, vīnogu kauliņu vai kāda cita eļļa.

Tamponāde

Izmanto otolaringoloģijā un ginekoloģijā.

  • Ūdens tamponi – Uz 1 glāzi silta ūdens pievieno 1-4 pilieni ēterisko eļļu, marles tamponu izmērcē šķīdumā un liek vajadzīgajā vietā.
  • Eļļas tamponi – Uz 1 ēd. karoti  bāzes eļļas pievieno 1-5 pilieni ēteriskās eļļas. Samaisa. Samērcē tamponu un liek vajadzīgajā vietā.

Otolaringoloģija

  • Mutes un kakla skalošana, dezinfekcija – Uz 1 glāzi silta ūdens pievieno 1-4 pilieni ēterisko eļļu. Lai labāk izšķīstu var ēteriskās eļļas pilienus šķīdināt medū, tad ūdenī. Skalošanu veikt vairākas reizes dienā. Pēc skalošanas procedūras neēst un nedzert 15-20 min.
  • Pievieno zobu pastai – Uz zobu birstītes uzspiež zobu pastu un sajauc ar 1-2 pilieniem ēteriskās eļļas. Izmasē smaganas un notīra zobus. Var darīt 1-2 reizes dienā 14 dienas pēc kārtas.
  • Pilieni degunā un ausīs – Uz 1 tējkaroti bāzes eļļas pievieno 2-6 pilieni ēteriskās eļļas, samaisa. Pilina vairākas reizes dienā pa 1-3 pilieniem reizē. Kurss 3-7 dienas.

 Tēja ar ēteriskajām eļļām pie saaukstēšanās

  • Sagatavo  tēju – ½ tējkarotē medus atšķaida 2-3 pilieni ēteriskās eļļas un izmaisa tējā.

Var izmantot vairākas metodes vienlaicīgi pie saslimšanām, lai panāktu labāku un spēcīgāku efektu. Piemēram, pie plaušu- bronhu saslimšanām izmantot inhalācijas metodes un kādu no transdermālajām vai gļotādu metodēm.

Neskaidrību gadījumā lūdzu sazinieties ar mani.

Sīkākai informācijai, sazinieties ar mums.