KĀ SMARŽA IEDARBOJAS UZ CILVĒKU

AROMDIAGNOSTIKA

Aromterapijā pielieto aromdiagnostikas metodi, lai noteiktu cilvēka šā brīža psihoemocionālo stāvokli un piemeklētu atbilstošas ēteriskās eļļas. Ēteriskās eļļas darbojas kā bioregulatori, radot harmoniju psihoemocionālajā līmenī un mazinot vai likvidējot patoloģijas ķermenī. Aromvielu darbība ir ar stimulējošu vai nomierinošu darbību uz nervu sistēmu. Tālāk šī iedarbība atspoguļojas ķermenī. Nomierinot uzvilktu nervu sistēmu, ķermenis atslābst, relaksējas. Stimulējot pagurušu nervu sistēmu, ķermenis atjauno darba spējas. Izcila ir aromvielu adaptācijas īpašība, kas ļauj cilvēka organismam pielāgoties ārējiem apstākļiem vai mentāli pieņemt iekšējās situācijas.

Aromdiagnostikā, pēc sarunas ar cilvēku, izvēlas ēteriskās eļļas un ļauj tās smaržot. Pēc smaržas cilvēks izvēlas sev tīkamās 3-5-8. No šīm ēteriskajām eļļām tiek gatavots individuāls ēterisko eļļu maisījums. To var izmantot aromlampās, inhalācijās, vannās, masāžās, iekšķīgi utt. Var izvēlēties vienu ēterisko eļļu, kura patīk vislabāk. Veidojot maisījumu iegūst plašāku darbības spektru un labāku un ātrāku efektu.

SMARŽAS IEDARBĪA

Aromdiagnostikā cilvēks ēteriskās eļļas piemeklē pēc smaržas. Katram cilvēkam ir individuāla attieksme pret konkrētu aromātu noteiktā brīdī. Smarža ir viens no kanāliem kā cilvēks uztver apkārtējo pasauli. Parasti cilvēks spēj atšķirt līdz 2tūkstoši smaržu, parfimērijas speciālists līdz 10 tūkstoši. Smaržai ir svarīga nozīme cilvēka dzīvē, viņa psihoemocionālā stāvokļa harmonijā (labsajūtā). Smaržu analizators ir galvas smadzeņu vecākā struktūra. Ļoti izteikts tas ir dzīvniekiem, kas spēj pēc smaržas ne tikai atrast barību, arī ceļu uz mājām un pretējā dzimuma partneri un daudz ko citu.

Arī cilvēka dzīvē smaržai ir nozīme svarīgu instinktu aktivitātē: ēšanas, seksuālajā un pašizdzīvošanas. Ēdiens ar apetilīgu smaržu, veicinās siekalu izdalīšanos, gremošanas fermentu un kunģa sulas sekrēciju, līdz ar to aktivizēs visu gremošanas sistēmu. Dzimumsfērā ēterisko eļļu smaržai ir erotizējošs raksturs un saistīts ar  seksualitātes emocionālo nokrāsu, tam ir saistība ar cilvēka limbisko sistēmu. Pašizdzīvošanas instinkti liek cilvēkam sarosīties, sajūtot nepatīkamu aromātu (gāze, dūmi utt.).

Smaržu analizatoru struktūra piedalās cilvēka apziņas darbības organizācijā- smadzeņu aktivitātē, motivācijā, darbaspēju noteikšanā. Tas nozīmē, ka ēteriskās eļļas būtiski ietekmē koncentrēšanās spēju, uzlabo atmiņu, atmiņas ietilpību, cilvēks labāk spēj komunicēt ar citiem, ir brīvāks, nesasaistīts, kļūst uzmanīgāks, mazāk pieļauj kļūdas darbā, uzlabojas darba kvalitāte un kvantitāte.

Augu ēterisko eļļu iedarbība uz hormonālo sistēmu ir  stimulējot ar aromu palīdzību smadzeņu hipotalamusa- hipofizāro sistēmu un mediatoru izdalīšanos sinapsēs. Dažādas ēteriskās eļļas iedarbojas dažādi uz endokrīnajiem dziedzeriem. Gan paaugstinot, gan pazeminot attiecīgo hormonu līmeni, taču vienmēr balansējoši (novedot līdz normai).

Smaržu analizators ietekmē cilvēka jūtu- emocionālo sfēru, tas saistīts ar limbisko sistēmu. Šī strukturālā īpatnība izskaidro saistību starp smaržu un emocijām, jūtām. Patīkama smarža izsauc patīkamus emocionālus pārdzīvojumus, harmonizē psihi. Smaržu analizatori ir ārkārtīgi jūtīgi. Tas nosaka, ka ļoti niecīgs daudzums ēteriskās eļļas, labi iedarbojas uz organismu. Ēterisko eļļu parasti mēra pilienos. Bieži tie ir 1-2 pilieni, atkarībā no pielietošanas metodes.

Sīkākai informācijai, sazinieties ar mums.