VESELĪGAS PĀRTIKAS IZEJVIELAS

KĀ PĀRTIKA IETEKMĒ CILVĒKU

Kā pārtika ietekmē cilvēku. Ir simtiem ieteikumu, ko cilvēks var ēst un ko nevar. Olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti… Viss ir tik sarežģīti. Ir grūti visam izsekot. Viens reklamē to, otrs atkal pilnīgi noliedz. Steidzīgajā ikdienas dzīvē nav laika visam pievērst uzmanību.

Kādas izejvielas iegādāties, lai nekaitētu savam organismam un būtu vesels? Vispirms vajadzētu noskaidrot, kā darbojas cilvēka organisms un kas ir kaitīgās vielas, kas rada slimību.

Veselam cilvēkam ir fiziski vesels ķermenis, vienmēr labs noskaņojums, labs miegs, laba apetīte, enerģija, mundrs prāts, pozitīva, līdzjūtīga attieksme, radošs gars.

Šādu organisma stāvokli, visas diennakts garumā, cilvēkā uztur homeostāze. Tā ir organisma spēja atjaunot ķermeņa iekšējās vides parametrus jeb pašizdziedināties. Tas cilvēkā ir ielikts kopš dzimšanas. Pašizdziedināšanās notiek naktī, kad cilvēks ir devies pie miera. Tādēļ ir svarīgi laikus iet gulēt un nakti pavadīt labā miegā.

Cilvēka organismā visas funkcijas regulē neirohumorālā regulācija. Tā ir nervu sistēma un hormonālā jeb endokrīno dziedzeru sistēma.

Nervu sistēma ir savienota ar katru ķermeņa šūnu. Tā darbojas ļoti strauji. Cilvēks par izmaiņām šūnās, informāciju saņem nekavējoties, ieklausoties savās sajūtās. Tās ir nepatīkamas sajūtas, kas rada diskomfortu. Sāpes, nieze, apsārtumi, paaugstināta temperatūra, smaguma sajūta u.c.

Hormonālā jeb endokrīnā sistēma sastāv no vairākiem atsevišķiem dziedzeriem. Hipotalamusa (epifīzes, hipofīzes), vairogdziedzera, tīmusa, aizkunģa, virsnierēm, dzimumdziedzeriem. Hormonālo sistēmu regulē hormoni un bioloģiski aktīvas vielas (piemēram augu preperātu bioloģiski aktīvas vielas). Vēlos pateikt, ka cilvēku izdomājums vakcīna, arī regulē  hormonālo sistēmu. Hormoni jeb bioloģiski aktīvās vielas cirkulē asinsritē, limfā, starpšūnu šķidrumā. Hormonālās sistēmas darbība ir ļoti lēna. Disbalansu hormonālajā sistēmā cilvēks var sajust pat pēc vairākiem gadiem.

Pirmās pazīmes, kas liecina par izmaiņām hormonālajā sistēma: hronisks nogurums, nekontrolējams svara pieaugums, slikts noskaņojums, bezmiegs, zems libido, pārmērīga svīšana, tieksme pēc saldumiem, matu izkrišana.

Kas cilvēka ķermenī rada hormonālo disbalansu.

1. Pesticīdi un insekticīdi, ko lieto lauksaimniecībā. Gan augiem, gan dzīvniekiem. Tos  cilvēks uzņem ar pārtiku. Ja ir indētas nezāles, ja paši graudaugi ir apstrādāti ar ķīmiskām vielām . Ja indes ir lietotas, lai  atbrīvotu augus no dažādiem kukaiņiem. Dažādie ķīmiskie līdzekļi pret augu puvēm (fungicīdi). Ķīmiskie līdzekļi, ko lieto lauksaimniecības dzīvniekiem, pret kukaiņiem.  Tāpat ķīmiskie  insekticīdi, ko lieto sadzīvē. Neatkarīgi no devas, pat ja tā ir lietota saskaņā ar instrukciju, ķimikāliju lietošana izraisa cilvēkam hormonālo disbalansu.

2. Bisfenols A. Ķīmiski sintezēta viela, ko plaši izmanto pārtikas rūpniecībā kā iesaiņojamo materiālu(plastmasa dzeramie trauki, konservu kārbu un dzērienu kārbu apstrādei, pārtikas kārbas, termotrauki mikroviļņu krāsnīm, zīdaiņu pudelītes u.c.), celtniecības materiālos ( grīdas segumi, maisījumi, līmes, krāsas), sadzīves lietas (brilles, telefoni, izdrukas lentas u.c.).

3. Sintētiskie hormonaizvietotāji gan tie ko lieto cilvēki, gan tie ko lieto lauksaimniecības dzīvniekiem. Jebkura sintētisko hormonu lietošana rada hormonālo disbalansu. It īpaši to vajadzētu ņemt vērā sievietēm, kas lieto pretapaugļošanās hormonpreperātus vai hormonpreperātus menopauzes simptomu atvieglošanai. Tā ir bumba ar laika degli, lai sagrautu savu veselību. Tāpat hormonpreperātu lietošana produktīvajiem dzīvniekiem, rada hormonālās sistēmas disbalansu cilvēkiem, ja tiek lietoti produkti no šiem dzīvniekiem.

4. E vielas, ko pievieno pārtikas ražošanā.

5. Citi faktori, kas nav saistīti ar pārtiku (naftas produktu izstrādājumi, ko pievieno kosmētikas līdzekļiem-krēmiem, dušas želejām, šampūniem u.c.)

Hormonālā sistēma pārvalda organismu kopumā. Tās disbalanss rada izmaiņas pašsajūtā, cilvēka uzvedībā un rada slimības ķermenī.

Kas ir antibakteriālā rezistence un kāds tai sakars ar pārtiku.

Antibakteriālā rezistence nozīmē, ka baktērijas ir kļuvušas nejūtīgas pret antibiotikām, tās nevar nonāvēt vai apturēt baktēriju augšanu. Antibiotiku rezistences veidošanās cēloņi ir mutācijas baktēriju gēnos.

Tā ir ļoti aktuāla tēma, jo mediķi ceļ trauksmi par to, ka nevar glābt cilvēku dzīvības dēļ tā, ka antibiotikas neiedarbojas.

Antibiotiku nepareiza lietošana samazina to efektivitāti un izraisa to, ka izplatās ļoti rezistenti mikrobi, kas ir īpaši rezistenti pret jaunākajām antibiotikām. Zinātnieki lēš, ka 2050.gadā no rezistences mirs vairāk cilvēku kā no vēža.

Kas ir nepareiza vai bezatbildīga antibiotiku lietošana:

1. ja Jums ir izrakstīts antibiotiku kurss, tas nozīmē, ka noteikti jāievēro izrakstītā deva un lietošanas biežums un ilgums. Pretējā gadījumā-lietojot antibiotikas neregulāri, nepabeidzot visu noteikto kursu- tiek radīta antimikrobiālā rezistence. Šajā gadījumā gan ļaunumu cilvēks nodara tikai sev, jo tikai viņa organisms var iegūt šo antimikrobiālo rezistenci.

2. bezatbildīga antibiotiku lietošana ir tās lietot katru nenozīmīgu iesnu gadījumā vai pēc principa “varbūt palīdzēs”.

3. visbezatbildīgākā  antibiotiku lietošana ir lauksaimniecības dzīvniekiem, neievērojot visus ārstēšanas nosacījumus.

Antibiotiku atliekvielas ar piena produktiem, gaļu nonāk cilvēku organismā.  Tām nav ne garša, ne smarža un noteikt to klātbūtni var tikai laboratoriski. Pilnīgi visu pārbaudīt nav iespējams. Tas, vai lopu turētājs ievēro antibiotikas lietošanas principus dzīvniekiem, ir atkarīgs tikai no viņa godaprāta un atbildības sajūtas. Šis ir visbīstamākais risks, ka cilvēki var iegūt antimikrobo  rezistenci,  lietojot uzturā ikdienas pārtikas produktus.

APTURI SKAITĪTĀJU, SĀC ATTĪRĪT PASAULI KURĀ TU DZĪVO

  

Sīkākai informācijai, sazinieties ar mums.